Masz pytania?
ZADZWOŃ!
  • tel. 62 730 37 79
  • kom. 601 769 444
Wolisz NAPISAĆ?

Siliblock: Izolacja budynku

Prawidłowe zabezpieczenie konstrukcji jest niezwykle ważne. Pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, a dodatkowo zwiększa komfort użytkowania budynku. W zależności od rodzaju konstrukcji oraz terenów, na którym się znajduje, zaleca się stosowanie izolacji, chroniących ją przed wychładzaniem oraz nasiąkaniem.

Izolacja ścian budynku

W zależności od rodzaju konstrukcji, izolacja może obejmować ściany, fundamenty oraz podłoże. Jednak niezależnie od części budynku, która będzie miała zostać zabezpieczona, jest ona elementem, chroniącym przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wychładzaniem, dodatkowo zapewniającym komfort użytkowania pomieszczeń, które się w nim znajdują.

Izolacja ścian budynku dotyczy zarówno starych, jak nowo powstałych konstrukcji. Dzięki niej, możliwe jest zlikwidowanie mostków cieplnych, przyczyniających się do intensywnego wychładzania konstrukcji, a tym samym generowania wyższych opłat za energię, potrzebną do ogrzania budynku. Izolacja zewnętrzna może być wykonywana przy użyciu różnorodnych materiałów i metod. Do najpopularniejszych z nich, zalicza się lekką metodę mokrą oraz suchą.

Pierwsza z nich, nazywana także bezspoinowym systemem ociepleń. Główną zaletą wspomnianej metody jest łatwość nakładania. Polega ona na ułożeniu warstwy izolacyjnej, a następnie zamontowaniu siatki z włókna szklanego, zatopionej w mieszance kleju i zaprawy. Na koniec, nałożone warstwy pokrywa się zaprawą tynkarską, odporną na działanie warunków atmosferycznych.

Metoda lekka sucha najczęściej stosowana jest przy odnawianiu budynków. Jej nazwa powiązana jest ze sposobem zakładania izolacji, do której nie używa się zapraw. Najczęściej wykonywana jest przy pomocy płyt z wełny mineralnej, które następnie zabezpieczane są specjalną folią, chroniącą przed wilgocią. Kolejny krok to wykonanie elewacji. Metoda lekka sucha nie wymaga skomplikowanych prac, dzięki czemu jest szybka i prosta w instalacji.

Izolacja fundamentów

Również dolna warstwa budynku jest narażona na nasiąkanie i działanie wód gruntowych. Fundamenty to jeden z kluczowych elementów konstrukcji, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że także one przyczyniają się do utrzymania poziomu izolacyjności cieplnej konstrukcji. Niezabezpieczona podstawa budynku może wpływać na jego stabilność oraz przyczyniać się do wychładzania.

Dlatego warto wykonać izolację poziomą i pionową, chroniącą przed wilgocią. Pierwsza z nich, może być stosowana samodzielnie jedynie w przypadku konstrukcji niepodpiwniczonych. W innych przypadkach, należy wzbogacić ją o hydroizolację pionową, oddzielającą fundamenty od gruntu.

Zabezpieczenie podłoża

Jest szczególnie istotne w przypadku konstrukcji niepodpiwniczonych. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed przedostającym się chłodem i wilgocią, dzięki czemu przyczynia się do podwyższenia izolacyjności termicznej budynku, czyniąc go energooszczędnym.

Nieprawidłowo zabezpieczone elementy budynku przyczyniają się nie tylko do podwyższenia kosztów energii, ale także do niszczenia konstrukcji. Dlatego warto wykonać izolację ścian, fundamentów i podłoża, która pozwoli na dłużej cieszyć się jej użytkowaniem.

Izolacja fundamentów

Zabezpiecza spodnią warstwę konstrukcji przed nasiąkaniem oraz wychładzaniem. Cieplna i przeciwwilgociowa izolacja fundamentów, wykonywana jest przy pomocy materiałów takich jak m.in. folia, papa, masa hydroizolacyjna, wełna mineralna czy pianka poliuretanowa.

Izolacja ścian

Doskonałym rozwiązaniem dla zwiększenia poziomu termoizolacji budynku, jest izolacja ścian. Wśród popularnych sposobów, wyróżnić można metodę lekką mokrą i suchą. Zabezpieczenie zewnętrzne pozwala zlikwidować mostki termiczne, wychładzające konstrukcję.

Izolacja piwnicy

Sposobem na zabezpieczenie dolnej warstwy budynku przez zawilgoceniem lub zamoknięciem jest izolacja piwnicy. Do materiałów używanych do jej ochrony zalicza się m.in. papę, materiały bentonitowe i folie, które nie przepuszczają ciepła oraz wody.

Izolacja posadzki

W celu zachowania doskonałej wydajności cieplnej budynku, zaleca się odpowiednie zabezpieczenie wszelkich elementów konstrukcji. Ważna jest również izolacja posadzki, która ma niebagatelny wpływ na zachowanie odpowiedniej izolacyjności termicznej całego budynku, szczególnie niepodpiwniczonego.