Zebraliśmy tu odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nam nasi klienci. Dzięki tej bazie wiedzy szybko odnajdą się Państwo w gąszczu terminologii i nowoczesnych technologii, stosowanych dziś w osuszaniu budynków i wykonywaniu izolacji. Zapraszamy do lektury – jeśli nie znajdziecie tu wyjaśnień dotyczących nurtującej Was kwestii, prosimy o kontakt! Nasi eksperci wytłumaczą każdą wątpliwość.
Co to jest izolacja pozioma budynku?
To ochrona przed podciąganiem kapilarnym – a więc przed podciąganiem wody z gruntu w górę ścian, poprzez pory, które się w niej znajdują. Izolacja pozioma budynku to wytworzenie blokady, oddzielającej podłoże od ścian fundamentowych, dzięki czemu wilgoć nie wnika w materiał konstrukcyjny. Jednocześnie to także zabezpieczenie przed zagrzybieniem i pleśnieniem powierzchni oraz uszkodzeniem wykładzin czy tapet.
Co to jest osuszanie budynku metodą nawiercania ścian, tj. iniekcją?
Nie można pozbyć się wilgoci, nie rozwiązując wcześniej przyczyn jej pojawiania się w budynku. Dlatego pierwszym krokiem do osuszenia ścian w poprzez iniekcję jest wykonanie dokładnego uszczelnienia poziomego. W murze wykonuje się nawiercenia, w które potem zostaje wstrzyknięty odpowiedni preparat. Pod wpływem wody substancja krystalizuje się i blokuje ścieżki (kapilary), którymi woda dostawała się w górę ścian. Podciąganie wody zostaje zatrzymane, a mur stopniowo wysycha.
Co to jest “iniekcja krystaliczna”?
To metoda osuszania budynku i jednocześnie izolacja pozioma – ekologiczna, tania, bezterminowa i niewymagająca odkopywania fundamentów. Iniekcja krystaliczna polega na wykonaniu ukośnych nawierceń w murze, wprowadzeniu do otworów wody w celu uzyskania optymalnej wilgotności, a następnie – wstrzyknięciu preparatu aktywującego, połączonego z cementem portlandzkim. Substancja krystalizuje się, w ten sposób zasklepiając zarówno nawiercenie, jak i pory, którymi woda jest podciągana w górę ścian. Powstaje szczelna blokada zatrzymująca wilgoć.
Jaki jest koszt wykonania iniekcji krystalicznej?
Cena iniekcji krystalicznej zależy od grubości murów. I tak przy ścianie o grubości 15 centymetrów koszt to 38 złotych za metr bieżący, natomiast przy ścianie 85-centrymetrowej – 212 złotych. Szczegółowy cennik osuszania budynków tą metodą znajdą Państwo w odpowiedniej zakładce na górze strony.
Czy iniekcja zastąpi starą izolację z papy?
Tak. Co więcej, iniekcja krystaliczna jest metodą szczególnie polecaną przy izolacji fundamentów w starych domach, a więc przy papie złej jakości lub niespełniającej swojej funkcji z powodu upływu czasu.
Jaka jest trwałość izolacji krystalicznej?
Składniki substancji wstrzykiwanej do murów się nie starzeją, a więc nie tracą swoich właściwości pod wpływem czasu. Oznacza to, że poprawnie wykonana izolacja krystaliczna ma trwałość właściwe bezterminową – jest wieczna.
Czy iniekcję wykonuje się od środka budynku, czy od zewnątrz?
W przeważającej większości budynki nawierca się od zewnątrz. Wyjątkowe sytuacje to tak zwane domy-bliźniaki: w ich przypadku izolację krystaliczną wykonuje się od środka. Jeśli mury zewnętrzne są zakopane, możliwe jest wykonanie osuszenia od wewnątrz, bez konieczności odsłaniania ścian.
Czy pod pojęciem „osuszanie budynków” należy rozumieć wykonanie iniekcji ścian?
Tak. Metod osuszania budynków jest kilka, iniekcja krystaliczna to natomiast jedna ze skuteczniejszych. Jej celem jest wykonanie izolacji poziomej, która zatrzyma kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu. Ponieważ w strukturze ściany nie przybywa więcej wody, mur może w naturalny sposób wyschnąć.